| Wordofthat999999 a întrebat:

Am intrat pe tor de cateva zile si nu am accesat deloc siteuri macabre si nimic legat de droguri, crime si absolut nimic legat de asta, am intrat pe tor doar de curiozitate si accesat o pagina cu carti normale gratis. Am citit putin biblia de curiozitate, deoarece nu am citit-o niciodata si chestii legat de politica doar atat si leptopul meu e cam vechi si am inteles ca este un avantaj bun pentru protectie. Mi-am verificat mereu ipul si cand am intrat si cand am iesit, nu intru pe deep web pentru lucruri necurate nu sunt criminala, jefuitor nimic legat de genul, doar am fost putin curioasa de unele lucruri si orice ar fi nu o sa accesez acele siteuri, doar unele chestii pe care pe google nu le gasesc dar nu chestii necurate, o sa am probleme cu politia sau alte persoane periculoase? Sunt cam panicata.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cât timp nu faci nimic ilegal, nu ai probleme cu nimeni.
Dar acolo riscul să ți se „spargă" calculatorul și să ți se fure date, să ți se instaleze programe care vor spiona / virusa pe alții pornind de la tine (fără să știi) este enorm.
Dacă nu știi cum să te aperi, mai bine renunți.

| Wordofthat999999 explică (pentru mihai69):

Aoleu imi este cam teama si ce sa fac acum trebuie sa instalez vpn uri ceva l am folosit cam de vreo 6 ore

| mihai69 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

VPN-ul nu e o soluție de apărare.
Ai nevoie de un firewall solid, de antivirus bun și la zi.
Dar cel mai bine e să folosești un sistem de operare gen LIVE CD LINUX. Pe ăla e cam greu să ți se „strecoare" chestii nedorite.

| Wordofthat999999 explică (pentru mihai69):

Vrei sa vb mai multe in privat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îl folosesc de câțiva ani, ca alternativă la programe VPN, ghici de câte ori mi-au intrat mascații până acum.

| grandebgd a răspuns:

Atat timp cat nu faci nimic si avand in vedere ca cel putin in Romania nu este o lege clara pe aceasta tema nu ai ce sa patesti. Doar sa iti vada cineva ip-ul, id-ul de la laptop care se poate schimba cand instalezi sistemul de operare si alte date precum username de la laptop.