| Rob3rt34 a întrebat:

Salut, am luat amendă pentru că am avut pozițiile 2 puncte 330 lei din care mi s-a dat la jumate adica 165 lei, întrebarea mea este când mă duc la primărie să achit amenda cei 165 de lei se înjumătățesc? Și dacă este corect acordată amenda pentru că aveam doar pozițiile

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cea mai mica amenda este de 330 lei si ai favoarea de a plati numai 165 lei, daca o platesti in maximum 15 zile de la data cand ai primit procesul-verbal de contraventie, asa ca nu se mai injumatateste inca o data.
Probabil ca este corecta, uita-te in OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, la raspunderea contraventionala.

| eliancodrut a răspuns:

Da, este corect. Pozitiile se folosesc doar in stationare. Pe timpul deplasarii se folosesc luminile de intalnire.
Rferitor la amenda ti s-a explicat mai sus.