| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am lucrat recent la Amazon fără contract doar pentru că au avut nevoie de oameni și mi-au spus că trebuie să aștept ca cei de la Amazon să îmi creeze contul de angajat ca sa pot face contractul. Mi-au fost achitati banii pentru cât am lucrat iar apoi nu m-au mai chemat/contactat absolut deloc, nu mi-au mai spus ce s-a mai intamplat cu contul sau orice altceva. De aceea am descis sa nu mai lucrez la ei deoarece sunt neseriosi. Astazi am primit de la acea firma, afiliata cu amazonul, o sumă de bani (astazi este ziua de salariu) dar eu nu am mai lucrat la ei, a trecut o luna de cand nu am mai lucrat. Acum eu nu inteleg de ce mi s-a transferat mie aceasta suma in cont, dar sunt obligat sa le dau banii inapoi? Stiu ca moral asa ar trebui dar ei fiind neseriosi cu mine si ignorandu-ma as vrea sa ii pedepsesc. Multumesc.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil a fost plata de lichidare, care se face in luna urmatoare cand ai lucrat ultima data.

| SebyOp a răspuns (pentru Bula):

Chiar daca nu am avut niciun contract cu ei? efectiv ma chemau doar cand aveau nevoie si munceam pe contul altor persoane eu neavand unul. banii pe ce am lucrat i-am primit ce-i drept dar in rest nu m-au mai contactat deloc dupa ce mi-au dat banii. ca sa vad acum ca am primit bani de la ei. mi greu totusi sa cred ca au facut vreo greseala

| Bula a răspuns (pentru SebyOp):

Sunt o firma serioasa, platesc bine pe oricine le lucreaza, chiar dac a fost doar colaborator ocazional.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, tu nu ai lucrat la Amazon, ci pentru o firma colaboratoarea cu amazonul, cam ilegala, daca nu ti-ai facut contract nici macar temporar, dar au faut-o sa sa nu se complice in perioada de proba, nestiind daca esti foarte buna sau nu, daca te vor tien sau nu.

Nu-i vorba de seriozitate aici, tu fiind in perioada de proba atunci cand ai lucrat fara contract si nu au fost multumiti de tine, de aceea au preferat sa incheie colaborarea cu tine, fara sa-ti mai faca contract legal.
In ce privesc banii primiti azi, poti suna si poti afla ce s-a intamplat, fiindca intr-adevar poate fi o greseala contabila si ei te-au platit din greseala.
Nu-i vorba de pedepsit aici, ca poti primi in cateva luni, scrisoare legala prin care esti somata sa returnezi banii, chair daca ei au gresit.