| aizen0567 a întrebat:

Salut! Am o întrebare dacă eu am împlinit 14 ani în octombrie 2020 și mi-am facut buletinul tot atunci, este normal ca data de validare a lui sa fie din 1.03. 2021(anul viitor)-23.10.2025(când fac 19 ci nu 18 ani)?

Răspuns Câştigător
| Alexalex1000 a răspuns:

Nu e normal, au greșit, du-te cu el la primărie la buletine cu un părinte și spune-le asta și probabil ți-l schimbă

| aizen0567 explică (pentru Alexalex1000):

Are rost sa mai fac acest lucru dacă în 3 luni fac 18 ani? consider ca degeaba fac asta acum dacă oricum o să-l schimb curând

5 răspunsuri:
| eliancodrut a răspuns:

1. In primul rand, 2021 nu este anul viitor, ci anul urmator.
2. Nu are nici un rost sa mergi sa-ti emita un nou act de identitate. El este valabil asa cum a fost emis.
3. Actul tau de identitate este valabil pana in data de 23.10. 2025.
4. în cazul expirării termenului de valabilitate a actului de identitate, cetăţenii se pot prezenta la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor, la care sunt arondaţi cu domiciliul sau reşedinţa, cu cel mult 180 de zile înainte, dar nu mai puţin de 15 zile, pentru a solicita punerea în legalitate cu un act de identitate. Deci: nu poti sa-ti preschimbi Cartea de identitate decat incepand cu data de 23 aprilie 2025.
5. Datele de valabilitate (nu de validare, cum zici tu) trecute gresit nu impacienteaza asupra valabilitatii actului de identitate si deci nu se incadreaza in prevederile legislației care stabilește situațiile în care cetățenii au obligația să solicite emiterea unei noi cărți de identitate.

| aizen0567 explică (pentru eliancodrut):

Se pare ca nu ai inteles situatia nu știu ce consideri sau ce te consideri dar nu ai fost de niciun ajutor

| eliancodrut a răspuns (pentru aizen0567):

Eu am inteles-o foarte bine. In lege se prevede ca un act de identitate este valabil in perioada inscrisa in el. Nu conteaza varsta. Organele in drept elibereaza actul de identitate in conformitate cu legea. La tine se vede treaba ca ceva a fost in neregula. Conform legii, sesizarea greselilor se face intr-un anumit termen. Deoarece perioada de valabilitate inscrisa in actul tau (carte de identitate, nu buletin cum zici tu) nu influenteaza autencitatea acestuia, el este valabil pana la data de 23.10. 2025.
Daca nu cunosti legislatie, tine cont de ce zic cei care o cunosc. Pentru lmurre poti sa mergi la biroul de evidenta a populatiei din primaria de domiciliu.

| aizen0567 explică (pentru eliancodrut):

Tocmai ce am luat în calcul ce ai zis și am citit sa ma lămuresc în legislație este precizat:
"Conform OUG 97/2005, republicată în 2011, cu md. ulterioare, citez:
"ART.16.(1) Cartea de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 7 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani;
c) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 25 de ani;
d) cu valabilitate nelimitată, după împlinirea vârstei de 55 de ani.
(2) De la data punerii în circulaţie a cărţii electronice de identitate, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 18 ani, cu excepţia cărţii electronice de identitate prevăzute la art. 17 alin. (6) lit. a), care se eliberează cu termen de valabilitate de 5 ani."
Dar într-adevăr poate că ai dreptate o sa merg totuși în octombrie sa ma lămuresc unde l am făcut