| Neamiticahfdn a întrebat:

Am o intrebare. O profesoara are voie sa ne dea tema pentru acasa o poezie de 30 de strofe pe a 2 zi, gen azi mi-a dat tema si maine trebuie sa spun poezia. Este legal? As putea sa scriu o plangere pentru asta. ..pentru ca nu am teme doar la ea, plus ca mai am si alte activitati in afara scolii

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sper ca nu vrei, cu tot dinadinsul, sa-ti meriti numele de utilizator. Profesorul poate da orice ca tema si elevul poate invata sau nu. Elevul nu poate face nici o plangere impotriva temelor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Profesoara este tânără? Stă pe tocuri? Atunci da are voie, si nevoie de masaj. vin.laughing

| Freya1 a răspuns:

Pai nu o invata toata invata cat poti.Toata este pentru nota 10 daca inveti din ia cateva strofe acolo iei sigur un 6 7 depinde de cum este ea.Ai teme si la alte materi dar nu cred ca te asculta si la altele in aceias zi.Eu cand eram la scoala aveam teme la toate materile si ma asculta sau imi dadea test si la 3 din ele pe zi

| peperonies a răspuns:

O profesoara poate sa iti dea cate teme vrea. acu nu esti obligat sa le faci.

| UserRo10 a răspuns:

Anul trecut faceam la romana Luceafarul. Si la un moment dat dupa multe versuri invatate ne-a dat sa invatam de pe o zi pe alta 24 strofe alese de ea din tabloul 3si 4. Am invatat seara 12 si in dimineata aia inca 4 sau 5. Imposibil nu a fost, dar m-a ajutat faptul ca poezia avea rima si avea vresuri scurte.

Sfatul meu e sa inveti cate poti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si unde vrei sa depui plangerea?laughing)

| sorinake a răspuns:

Ce generatie de lenesi si plangaciosi!
La varsta ta tu te gandesti la o "plangere". Fa-i un referat la director.
Fa tot posibilul sa fie eventual si data afara din invatamant ca voua nu va plac temele.

Tu crezi ca vreodata s-a tinut cont cate teme iti dau alti profesori? Fiecare profesor iti da teme de facut pentru acasa daca asa doreste, sa aprofundezi materia.

Pune si invata cat poti si gata!
Sau nu invata deloc si asuma-ti nota pe care o vei lua.

| GoStar a răspuns (pentru sorinake):

Sincer, cred ca rolul profesorului este acela de a invata copilul ceva, dintr-o poezie de 30 strofe care trebuie invata intr-o zi nu inteleg ce invata ei.

Si da, profesorul iti da ce tema vrea el, depinde de tine daca inveti sau nu.
Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca traiesti in Romania si esti nevoit sa inveti multa materie inutila.

| sorinake a răspuns (pentru GoStar):

Acesta este momentan invatamantul romanesc.

Si va fi si mai rau, vezi cele intamplate in anii anteriori si ce se intampla chiar si acum, cu ministri analfabeti sau cu schimbari tampite in fiecare nou ministru numit in functie. Si au tot fost.

Iar profesorii au fost intotdeauna prinsi la mijloc, intre noi si deciziile politice tampite.

Da, sunt de parere ca trebuie mult simplificat, schimbat. Copii trebuie sa invete de placere nu din obligatie.

| Criss1074 a răspuns:

Nu e prea normal,dar nu ai ce face daca asta e prima data cand face asa ceva si nu s-a mai repetat sa va solicite prea mult pana acum sau nu o sa se mai repete de acum înainte nu ai cum sa o acuzi de nimic, dar daca s-a mai întâmplat sau se va mai intampla ii poti spune dirigintei/dirigintelui tau sa ia masuri, dar pana atunci nu ai ce face. Oricum ar fi momentan încearcă sa o inveti măcar o bucata din poezie, cat iti permite timpul si maine o sa ii spui ca nu ai avut cum sa o inveti, asta e.