| DDCC a întrebat:

Am o întrebare și nu reușesc nicicum să găsesc pe internet toate detaliile.
La fiecare alegeri în secțiile de votare pot aplica cetățenii pentru a fi membru din partea vreunui partid politic, operator de calcul pe tabletă (și parcă alte funcții).
Pentru a fi membru am înțeles că trebuie să vorbești cu un partid politic. Însă pentru a fi operator, cum se procedează și cu cât timp înainte de alegeri?
Mulțumesc de răspuns!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi operator de calcul la votari trebuie sa fii inscris la Autoritatea Electorala Permanenta.
Pentru alegerile prezidentiale au fost stabiliti deja operatorii. Detalii poti vedea si aici:
http://www.ziare.com/......le-1582194

| DDCC explică (pentru Ioandelasal):

Văd aici că, în afara de cele prezidențiale din noiembrie, în iunie și noiembrie anul viitor mai există alegeri https://www.wikiwand.com/ro/Alegeri_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia

Însă pentru a fi operator de calcul la ele am înțeles că trebuie ceva curs. Știi cumva cu cât timp înainte de ele trebuie să te înscrii la curs, ca să te poată băga?
Iar pentru celelalte în afară de membru de secție și operator calcul, cum stă treaba?
Nu găsesc pe net, mă poți ajuta cu aceste două răspunsuri, să știu pe viitor, te rog frumos?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DDCC):

Nu stiu, nu ma intereseaza asemenea cursuri, in orice caz poti cauta pe site-ul AEP.
Mai exista presedintele biroului electoral al sectiei de votare si loctiitorul acestuia, acestia sunt neutri si trebuie sa faca parte din Corpul expertilor electorali, numiti tot de AEP. Detalii vezi si aici:
http://www.roaep.ro/instruire/corpul-expertilor-electorali/

| katy a răspuns:

Tot asa, trebuie sa fii membru a unui partid politic sau functionar al primariei