| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema, sunt student la facultate si ca orice student am terminat anul univesitar la facultate si ultimul examen l-am dat saptamana trecuta si veam si buletinu la mine si se intampla sa imi pierd buletinu in sala in care am dat ultimu examen si dupa ce dau examenu observ de abia dupa ce am luat autobuzu spre casa (alt oras decat cel unde am facultatea). Pe facebook am primit un mesaj de la un student care termina anul 4 si trebuie sa isi dea licenta cum ca mi-a gasit buletinu si l-am rugat sa mi-l inapoieze si i-am promis ca o sa ii fac si o cinste, stiind ca a facut acelasi liceu cu mine, eu i-am dat mesaje si chiar am nevoie de buletin si nu imi raspunde la mesaje, doar imi da "Vazut" la mesaje dar nu raspunde, i-am lasat si numar de telefon ca mi la cerut sa ma sune, l-am rugat sa imi trimita prin autobuz buletinu, nu vrea deloc, nici nu ma baga in seama, dupa ce mi-a cerut numarul de telefon nu ma mai baga in seama.
Ce sa fac in cazu asta? Am nevoie urgenta peste 2 zile de buletin, sunt programat sa-mi fac un control la plamani si trebuie sa am actu de identitate. Ce sa fac? Ala refuza sa imi dea buletinu, cine stie ce face cu buletinu meu. Va rog dati-mi un sfat ce sa fac? Plus ca e si student la TEOLOGIE. Lam rugat frumos, dar nu ma baga in seama. Eu am nevoie de buletin.
Cum imi pot recupera buletinu?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca ii cunosti identitatea, il poti cauta personal sau poti face o plangere la politie. Actul de identitate e un document foarte important si util pentru o persoana. Legea il obliga sa ti-l inapoieze. Daca va cere o recompensa in schimb, va fi sanctionat conform legii.

| Anna121 a răspuns:

Il poti cauta personal pe acel student, la facultate.