| Dom1naToR a întrebat:

Salut, am o nelamurire. Daca am fost un an la o facultate la buget, apoi al 2-lea an mi-am retras dosarul si am dat la alta, clar am intrat la taxa, mi-am retras dosarul si de la cea de a doua, a treia facultate se poate incepe la buget sau primul an este obligatoriu la taxa? (spre exemplu: am facut un an la ASE la buget, apoi mi-am retras dosarul si am dat la POLITEHNICA, am intrat la taxa, clar, ca altfel nu puteam, am achitat taxa pentru un an si acum vreau sa dau la AGRONOMIE). Daca am medie de buget la cea de a treia facultate (cu conditiile de mai sus) pot intra la buget sau este obligatoriu la taxa?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nu este destul de clara si precisa in situatia ta si necesita o interpretare, cea mai sigura fiind aceea pe care o s-o admita facultatea la care vei intra.
Conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."
Eu sunt de parere ca vei putea intra numai pe loc cu taxa si daca nu exista un asemenea loc numai dupa plata taxei de studii pentru anul facut la prima facultate.