| NicaIRafael a întrebat:

Salut! Am o problema in care chiar nu stiu cum trebuie procedat, am cautat pe internet dar nu gasesc raspunsul.

Daca eu doresc sa cumpar un scuter electric de la o persoana fizica, dar el nu il are inmatriculat la primarie. Si are doar Factura de cumparare care este pe numele lui si documentul COC. Trebuie facut contract de vanzare cumparare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa incheiati un contract de vanzare-cumparare.
Apoi tu il inregistrezi la compartimentul de impozite si taxe, inchei o asigurare RCA si apoi il inregistrezi la primaria localitatii de domiciliu (daca se incadreaza la categoria moped) sau il inmatriculezi la Serviciul de inmatriculari de la judet (daca se incadreaza la categoria A1).

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Apoi il inscrii tu la Primărie pe numele tau.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai nevoie de factura, titlul tau de proprietate va fi contractul de vanzare-cumparare.