| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. Rog cine cunoaste sau a fost in situatie sa ma ajute.
Acum vreo 2 ani am avut o altercatie in trafic cu pasagerul din dreapta al unei masini. Acesta era beat, a inceput sa ma injure apoi a oprit in fata mea si totul s-a terminat cu geamul de la masina lor spart, mana mea aproape rupta si ranirea a doi dintre pasageri din masina lor. Acestia au depus plangere(sot si sotie ) dar nu se leaga intre ele. Eu am dat declaratie si ambii avem certificate medico-legale. Acum sunt chemat la judecatorie. Ce se intampla acolo? Ce trebuie sa fac? Cu ce se poate pedepsi? Am nevoie de avocat?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai ajuns la judecatorie inseamna ca ai dosar penal, cel putin pentru lovire sau alte violente, posibil si pentru distrugere, dosar care a fost trimis in judecata. Pana la judecata trebuia sa fi fost chemat la un procuror, care sa-ti prezinte rechizitoriul de trimitere in judecata.
Conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Ar fi bine sa-ti angajezi un avocat.

| Mcimci a răspuns (pentru Ioandelasal):

Acum o luna am primit o hartie pe care scria "Incetarea urmaririi penale" declaratia mea, declaratia omului acela... nu in teleg de ce sunt chemat in judecata acum?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mcimci):

Nu spui pentru ce infractiuni ai fost cercetat penal si daca pentru toate s-a dispus incetarea urmaririi penale.
In orice caz incetarea dispusa de procuror trebuie sa fie confirmata de un judecator, probabil pentru asta esti chemat.
Pe de alta parte, daca ai fost cercetat penal pentru 2 infractiuni este posibil sa se fi dispus incetarea doar pentru una si pentru cealalta sa fi fost trimis in judecata.
Tu ar trebui sa stii, in ordonanta de incetare trebuie sa scrie infractiunea/infractiunile pentru care ai fost cercetat penal si cea/cele pentru care s-a dispus incetarea.
De asemenea, daca ai fost trimis in judecata trebuia sa-ti fi fost prezentat de catre procuror rechizitoriul.

| darrio2007 a răspuns:

Mergi acolo si vezi. Intrucat nu spui tot, nu stiu in ce calitate ai putea fi chemat. Ca martor sau pârât.

| Mcimci a răspuns (pentru darrio2007):

Sunt chemat ca inculpat