| ElenaSt2011 a întrebat:

Am platit partial un curs de ospatar (din 525 RON, am achitat 300 RON) si m-au dezamagit pentru ca:
- la teorie au fost putine ore (trebuia sa fie 10 ore, dar in final au fost doar 8) in care in primele 2 sedinte s-a insistat pe atributiunile chelnerului, sefului de sala si fiecare obiect de inventar folosit in restaurant, DAR, mai nimic despre tipurile de mes-en-place (am auzit ca masa se aseaza diferit pentru pranz, mic dejun, cina, intampinare.) sau recomandarile de vinuri pe care le face chelnerul si alte detalii tehnice ce tin de aceasta meserie.

(In schimb, ne-a zis ce pagini sa xeroxam dintr-o carte unde sunt explicate aceste lucruri).

Am rugat-o pe profa de la teorie sa imi arate cum se face un mes-en-place (aranjarea mesei) si cum se poarta 3 farfurii pe o mana si mi-a raspuns: " Nu pot sa-ti arat eu la teorie ce trebuie sa faci tu la practica."

Am cerut atunci secretarei sa ma transfere la ALT CURS, dar mi-a zis ca " dupa inceperea cursului, NU POATE nici sa dea banii inapoi, nici sa ma transfere la alt curs."

Am intrebat despre asta la OPC (Oficiul de Protectie a Consumatorului) si in care lege scrie asta. Mi-a zis ca legea contractelor este 193 din 2000 (am citit-o actualizata pe 2014) si NU SCRIE nimic despre asta (ci, lasa la aprecierea firmelor).

La practica, desi am fost timp de 3 saptamani ZILNIC cateva ore la restaurantul (pensiune) cu care firma unde am platit cursul are un contract si L-AM RUGAT de cateva ori sa imi arate mes-en-place-ul (la ei mesele sunt mereu goale si se serveste doar meniul zilei) si cum se poarta 3 farfurii pe mana impreuna cu ancarul, zice doar ca imi va arata, dar MA AMANA mereu, zicand " asta se invata din carti " si " cand vor veni la practica cativa care vor face cursul asta pentru someri, am sa va arat la toti."

I-am zis ca somerii incep cu 2 luni de teorie si cursul lor incepe cu o luna mai tarziu decat al meu si ca stiu asta de la cine a facut deja cursul asta pentru someri; dar, nu a zis nimic. Deci, atunci 3 luni nu imi arata bazele meseriei de chelner.

Am primit doar observatii de vreo 2 ori cand am gresit ceva. Nici macar protectia muncii nu mi-au facut (desi in contract se specifica asta si la orice loc de munca sau curs, cu asta se incepe).

PROBLEMA este ca SUNT SINGURA practicanta in acel restaurant si NU pot DOVEDI ca dreptul meu de a invata bazele meseriei de chelner este ignorat. (Colegele mele de curs fac practica in orasele lor).

Poate cineva sa-mi scrie CUM POT DOVEDI LEGAL ca nu se respecta ce scrie in website-ul firmei ca ne invata la curs, daca sunt singura practicanta in restaurant (deci nu sunt martori la discutiile noastre) si ESTE ILEGAL sa INRREGISTREZ cu reportofon sau camera video discutiile mele cu singurul chelner al acelui restaurant mic (fara stirea acestuia)? (Pentru asta cred ca se face si puscarie, nu-i asa?)

La OPC mi s-a zis sa depun o cerere in scris la firma unde am platit cursul, sa scriu ce ma nemultumeste si ca cer banii inapoi sau sa ma transfere la un seminar de 2 zile (caci taxa platita de 300 RON acopera costurile) iar, daca ma refuza pot sa depun o plangere la OPC.

Dar, daca NU POT DOVEDI ce am scris mai sus despre practica, investigatiile nu ar putea avea loc iar chelnerul acelui restaurant ma poate invinovati de calomnie.

Se pot recupera banii pierduti facand doar sesizare scrisa la OPC, sau doar mergand la tribunal?

A mai patit careva din voi ceva asemanator sau identic? SI daca da, cum a scos-o la capat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banii se pot recupera numai dovedind ca cei in cauza nu si-au respectat obligatiile, indiferent ca te adresezi la OPC sau la judecatorie.
Daca poti ar trebui sa te duci cu un parintii sau cu un prieten si sa discutati cu patronul pensiunii.