| xXGaBiXx a întrebat:

Salut, am primit pe data de 15 decembrie o amendă rutieră pentru lipsa stingatorului si trusei medicale. Din cate mi-a zis polițistul, acum o pot plăti în 15 zile la jumatate din valoare.
În perioada asta cu sărbătorile, nu am gasit pe nimeni la primărie sa o plătesc, iar când am fost azi (30 decembrie), Imi spune ca deja e prea tarziu si ca trebuie sa o plătesc întreaga. Pe proces scrie clar 15 zile lucrătoare Si au fost pe putin 6 zile libere.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de zile lucratoare ci de zile calendaristice, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare si se poate plati jumatate din minimul amenzii in termen de 15 zile calendaristice de la data primirii procesului-verbal de contraventie, citez:
"ART. 28.(1)Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal.
(2)Amenzile care se cuvin bugetului de stat pot fi achitate, prin mijloace de plată online, în conturile dedicate, la instituţiile de credit autorizate cu care există încheiate convenţii sau la unităţile Trezoreriei Statului, iar amenzile cuvenite bugetelor locale se achită, prin mijloace de plată online, prin instituţii de credit autorizate cu care există încheiate convenţii sau la casieriile autorităţilor administraţiei publice locale ori ale altor instituţii publice abilitate să administreze veniturile bugetelor locale indiferent de localitatea pe a cărei rază acestea funcţionează, de cetăţenia, domiciliul sau de reşedinţa contravenientului ori de locul săvârşirii contravenţiei, precum şi la ghişeul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a României. O copie de pe chitanţă se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimite prin poştă sau electronic, prin e-mail, organului din care acesta face parte, potrivit dispoziţiilor alin. (1).
(3)Plata amenzilor contravenţionale achitate prin intermediul sistemelor electronice de plată prevăzute de lege se dovedeşte prin prezentarea extrasului de cont al plătitorului sau a dovezii de plată emise de către sistemele de plăţi, aceasta specificând data şi ora efectuării plăţii; în aceste situaţii se elimină obligativitatea pentru plătitor de a preda o copie de pe extrasul de cont sau de pe dovada de plată emisă de sistemul de plăţi către agentul constatator sau organul din care acesta face parte."
Asa fiind puteai plati astazi amenda. Nu stiu de unde ai scos data de 30 decembrie, astazi este doar 28 decembrie.

| darrio2007 a răspuns:

Azi este 28 decembrie.

| Plato a răspuns (pentru darrio2007):

E din viitor. laughing

| Adi88 a răspuns:

Se plătește în 15 zile lucrătoare. Dacă o plătești în 15 zile lucrătoare o plătești la jumate, depinde ce lege a scris pe p.v unde se încadrează fapta, cauta pe net articolul și legea. Dar un lucru e cert, timp de plătit este...