| Tempintr a întrebat:

Salut, am si eu o curiozitate/intrebate, mergeam pe strada (imbracat in pantaloni scurti, hanorac o sapca in cap si gluga peste cu o geanta) si la 1 30 trage o masina de politie pe dreapta cu 3 politisti, eu am mai facut 5-6 pasi da am scos o casca din ureche, am zis ca poate striga dupa mine si chiar asa a fost. Buna seara agent nu stiu cum ca a lasat glasul mai incet si ma intreaba de unde vin, ii zic ca de la sala si daca am un buletin sau daca stiu cnpul, ii dau buletinul si il intreb de ce m-a oprit si spune ca eram suspect, trece cnp ul intr-un carnet si colegul lui baga ceva la statia aia, imi da buletinul seara buna si plec si voiam sa stiu daca e normal. Adica asta e tot, ma opreste ca sunt "suspect" imi ia buletinuk noteaza si nimic ce ai in geanta sau ceva ca la 18 ani ai mei n-am patit chestii de genu, au voie sa te opreasca asa doar ca mergi pe strada seara?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Era doar o verificare.
La 1, 30 nu prea e seară.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect normal sa te opreasca, fiindca noaptea toti sunteti suspecti, in caz de s-a dat vreo spargere sau hotie in zona, toti care ati fost gasiti pe strada in noaptea respectiva, veti intra la verificari si investigatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, era o verificare. La ora 1 noapte ce e așa suspect?

| mihai69 a răspuns:

Da.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, au voie sa legitimeze, mai ales noaptea.
Au verificat sa vada daca nu cumva esti urmarit penal sau banuit de vreo infractiune.

| anonim3248 a răspuns:

Ți-a verificat CNP în baza de date.

| anonim3248 a răspuns:

Este legal ce au făcut ăia.

| dullcat a răspuns:

Da, au voie.

| Jackspintecatorulterente a răspuns:

Semeni cu un infractor pe care il cauta ei.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, au voie. Și eu am pățit.
Poate caută pe cineva anume cu trăsături asemănătoare sau au ceva exerciții mai ales cu cei care sunt în practică. Sau pur și simplu.

| ReddY25 a răspuns:

A fost perfect normal