| DragosLdm a întrebat:

Salut,Am si eu o intrebare, Am 17 ani, Si de cand eram mic tatal meu si mama mea m-au parasit.
Am ramas si am crescut cu bunica mea..Eu ca baiat ce sunt il ajutam pe Tata la treburi de casa(el are casa aparte de bunica mea)Asa.Il ajutam la facut treaba la el acasa fara macar sa imi dea o cana de apa,Ma punea sa car lemne si cand ii spuneam sa ma duc sa ma odihnesc,Nu ma lasa si chiar daca plangeam tot ma punea
Eu am ales sa nu mai am nici-o discutie cu el pentru ca el acum e logodid cu cineva,Si aceea femeie din viata lui Nu ma vrea in viata ei, Nici al lui
Tin sa mentionez ca de la 4 luni, pana la 17 ani cat am acum,Nu m-a ajutat cu o cana cu apa.
El cum are casa abia facuta,Are tras curent de la mamaia,Si noi cum stam prost cu banii,Mamaia(mama lui) ii cerea sa plătească macar pe luna curentul, El cand aude de chestia asta incepe sa sara la bunica mea (mama lui)
Acum 10 minute am auzit ca vorbea cu cineva ca vrea la 18 ani sa ma dea afara din casa bunicii, ATENTIE nu a lui!
Acum stau cu frica mare si imi vin niste ganduri care sigur daca le practic o sa ajung vreo 50 la puscarie..Intrebarea mea Are Dreptul sa ma dea afara Din casa bunicii daca el nu are acte? OFER FUNDA

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este proprietar pe casa bunicii n-are cum sa te dea legal afara din casa, doar bunica o poate face.
Si nu face prostii, nu merita sa te nenorocesti pentru un asemenea om.
Daca nu vrea sa plateasca ce consuma bunica ta poate sa-l dezlege de la curent si daca face galagie sau o ameninta poate solicita un ordin de protectie sau chiar sa-i faca plangere penala.

| AndaAlexandra a răspuns:

Nu te poate da nimeni afară din casă. Dacă este casa bunicii tale, doar ea are dreptul să te scoată din casa. Atât.