| Cristian9616 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare! La cate referate poate sa te dea afara de la munca?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cat de grava este abaterea disciplinara.
Daca este foarte grava iti poate desface contractul individual de munca de la prima, daca este mai usoara doar la abateri repetate, aplicand alte sanctiuni disciplinare la inceput.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 247.(1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.
(2) Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca şi care constă într-o acţiune sau inacţiune săvârşită cu vinovăţie de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele şi dispoziţiile legale ale conducătorilor ierarhici.
  ART. 248.(1) Sancţiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din funcţie, cu acordarea salariului corespunzător funcţiei în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăşi 60 de zile;
c) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de bază şi/sau, după caz, şi a indemnizaţiei de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă."

| Violleta2022 a răspuns:

Un referat si a doua ora cand esti prins ti se desface contractul de munca.

| Wr3nch a răspuns:

Scrie in contract, depinde de la firma la firma. Dar nu te juca, abaterile repetate pot ramane la dosar, si la alte filme daca suna unde esti acum ca sa verifice de ce ai plecat nu o sa le placa.

| Brizbriz a răspuns:

efectiv, daca iti fac referat, se numeste ca nu vor sa te dea afara
iar daca vor sa te dea afara nu iti mai fac nici un referat

| trophin a răspuns:

Ai venit băut la munca?

| Cristian9616 explică (pentru trophin):

Nu, m-am certat cu șefa și am plecat de la munca

| trophin a răspuns (pentru Cristian9616):

Trebuia o mustrare... Însă unii mai sunt și scârboși.

| Cristian9616 explică (pentru trophin):

Pai de aceea întreb, la câte te poate da afara? Sau pe ce motive

| trophin a răspuns (pentru Cristian9616):

Da nu cred ca tine chiar de număr ci de fapte sau de nevoia pe care o are firma de serviciile și prestația ta

| trophin a răspuns (pentru Cristian9616):

Dacă e referat trimis la șefi mai mari, ca directori sau președinți, patroni, ei dezbat și apoi ești chemat sa îți expui punctul de vedere

| Cristian9616 explică (pentru trophin):

E referatul făcut de ieri, azi nu mi-a zis nimic și sunt unul dintre cei mai buni din firma

| trophin a răspuns (pentru Cristian9616):

Colegi de aia tai nu au trecut prin faza asta, indiferent de motiv?

| Cristian9616 explică (pentru trophin):

2 și-au dat demisia azi. " Obligați " ca să zic asa

| trophin a răspuns (pentru Cristian9616):

Disponibilizări? Și sa nu va dea bani va "forțează" sa demisionati cu amenintari, referate cazute din cer?

| Cristian9616 explică (pentru trophin):

Pai referatul făcut mie dacă e făcut ca asa am auzit și eu de la o persoana de la birouri, e făcut poate pe motivul ca am plecat de la munca în ziua aceea, dar în rest nu are ce sa îmi reproșeze! Iar la firma asta numai " demisii " au fost

| trophin a răspuns (pentru Cristian9616):

O lipsa. Nemotivata. Era ceva minor.
Nu știu politica societății. Ar trebuie sa scrie în contract.
Scuze

| Cristian9616 explică (pentru trophin):

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri...dar dacă ar fi sa nu semnez demisia?

| trophin a răspuns (pentru Cristian9616):

Demisia e alegerea ta.

| trophin a răspuns:

Depinde ce muncești, cum muncești