| CosminCSM00 a întrebat:

la cati ani se poate lua permisul de categoria A? Am citit pe cateva site-uri ca se poate la 20 de ani cu cel putin 2 ani de experienta pe motociclete cu 125cc sau la 24 de ani. Cunosc un baiat care si-a cumparat o carte de legislatie in 2013 si acolo scrie ca trebuie sa ai cel putin 18 ani. Cine minte?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.195/2002, astfel cum a fost modificata si completata de Legea nr.203/2012, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;"

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să ai minim 18 ani pentru categoria B, nu A.
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

20 ani împliniţi şi o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria de permis A2, sau cel puţin 24 de ani, pentru motocicletele din categoria A;

Răspuns utilizator avertizat
| Clouds a răspuns:

20ani

| pisiiiiii a răspuns:

Am auzit ca trebuie sa ai cel putin 18 ani.