| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Am și eu o întrebare legată de bursele de la facultate, eu am luat anul acesta bursa de performanță, în fiecare lună câte 1200 de lei, iar acum am curiozitatea dacă bursele se dau în continuare și pe timpul vacanței de vară, în timpul vacanței de iarnă/primavara am primit, iar în anul universitar 2022/2023 bursa s-a dat și pe timpul verii, inclusiv până în septembrie. Dacă este vreun cunoscător as fi recunoscător dacă îmi lăsați un mesaj, mulțumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se primeste, conform Criteriilor generale de acordare a burselor și a altor forme de sprijin financiar de la bugetul de stat pentru studenții și cursanții, din învățământul superior de stat, învățământ cu frecvență, aprobate prin Ordinul ME nr. 6463/2023, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 3
  (1) Bursele, indiferent de categorie, se acordă pe toată durata anului universitar (12 luni), cu excepţia burselor sociale ocazionale. Acordarea burselor încetează la data pierderii calităţii de student sau a neîndeplinirii criteriilor de promovabilitate, după caz, în conformitate cu regulamentele de organizare şi funcţionare ale instituţiilor de învăţământ superior.
  (2) Studenţilor înmatriculaţi în ultimul an de studiu al ciclurilor de studii de licenţă sau de masterat, care beneficiază de orice tip de bursă în ultimul semestru de studii al respectivului ciclu, li se acordă acelaşi tip de bursă/burse până la susţinerea examenului de finalizare a studiilor în prima sesiune din anul universitar curent."