| Leviticus a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare legată de examenul de bac sunt foarte confuz de mult timp.
De exemplu sa zicem că iau 3 la română și 5 la mate, 10 la geografie o sa fiu respins la cele două materi?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a reusi la examenul de bacalaureat sunt 2 conditii, respectiv cel putin nota 5 la fiecare materie si cel putin media 6 pe tottalul celor 3 materii.
In cazul expus ai cazut la romana si va trebui sa repeti examenul doar la aceasta materie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa iei peste 5 la toate materiile si media generala peste 6.

in cazul tau pici la romana.

| Hyperion7 a răspuns:

O să fii respins, o dată pentru că nu ai media minima de trecere(6) și ai note sub pragul minim pentru a fi admis(5)
Așa că poți să îți recunoști acel 10 la geografie in următoarea sesiune și să dai, din nou, examenul la celelalte 2 probe.

| mODIN a răspuns:

Trebuie sa treci toate probele individuale, daca nu, mai dai in toamna.

Daca media dintre ele este sub 6, din nou vei pica.

| sparklingqueen a răspuns:

Nu treci la romana

| Sfetnic a răspuns:

Doar la română. Notele trebuie să fie peste 5, media peste 6.

| Cristi23176 a răspuns:

Ti se face medie din toate cele 3 materii deci 18÷3=6 ești admis la bacalaureat

| Ciprian09 a răspuns (pentru Cristi23176):

In ce comuna se face asa?laughing))

| Hyperion7 a răspuns (pentru Ciprian09):

Măciuca