| r0ckmyw0rld a întrebat:

pentru cine se pricepe...sau cine ma poate ajuta. Parintii mei sunt intr-o situatie complicata. Intrebarea e: Daca ei sunt despartiti, si mama pana acum a primit bani in fiecare luna de la tata, o suma mai mare decat cea care ar primi-o daca l-ar da in judecata. Acum vrea sa il cheme in judecata, sa ceara pensie de intretinere pentru copil. Poate sa ceara asa ceva daca a primit si pana acum? Nu era normal sa ceri ceva daca nu ai? Multumesc...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca primeste banii nu are rost sa-l dea in judecata. Ar trebui sa-l dea doar daca nu mai primeste intretinerea. Cererea ar fi doar de la data cand nu mai primeste si pentru viitor, pana la majoratul copilului ori si mai mult, daca acesta urmeaza studii superioare, dar nu mai mult de 26 ani. Numai bine!

1 răspuns:
| Sly a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama... Poate ii impaci!