| ramon173728 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare privind legea cu 5 ani diferenta intre majori si minori, imi poate explica cineva mai in detaliu cum sta cu legea asta?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu, este diferenta pana la care sexul nu se considera viol asupra unui minor sau peste care sexul se considera viol, daca minorul are sub 16 ani, bineinteles daca sexul este consimtit, avand in vedere prevederile Codului penal, citez:
"ART. 218^1. Violul săvârşit asupra unui minor
  (1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise de un major cu un minor care nu a împlinit 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la 7 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
  (1^1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise de un minor cu un alt minor cu vârsta sub 14 ani se sancţionează potrivit dispoziţiilor art. 114.
  (7) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (1^1) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă între făptuitor şi victimă nu depăşeşte 5 ani."

| ramon173728 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si asta nu inteleg, diferenta de 5 ani, presupun ca nu poate unu de 18 sa fie cu una de 13 ani, asta nu inteleg adica cum e diferenta asta si cum se aplica

| Ioandelasal a răspuns (pentru ramon173728):

Da, nu poate avea relatii sexuale in mod legal, daca asta presupui, ce este de neinteles?

| ramon173728 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si sa zicem ca unu de 18 ani are relatii sexuale cu una de 15 ani, e diferenta mai mica de 5 ani, e legal? asta nu inteleg

| Ioandelasal a răspuns (pentru ramon173728):

Da, este legal, daca relatia sexuala este liber consimtita, avand in vedere ca infractiunea de act sexual cu un minor a fost abrogata prin L.217/2023.

| ramon173728 explică (pentru Ioandelasal):

Ce inseamna liber consimtita? scuze ca pun atatea intrebari dar chiar vreau sa fiu informat

| Ioandelasal a răspuns (pentru ramon173728):

Chiar nu intelegi limba romana?
Liber consimtita inseamna ca minora si-a dat acordul sa faca sex fara a fi presata fizic sau psihic in acest sens.