| blastbb a întrebat:

am un amic, care a furat o suma mica de bani de la locul de munca si a fost vazut pe camere.Care sunt consecintele?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca i se va face plangere penala poate fi cercetat penal, trimis in judecata si poate fi condamnat pentru furt, conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Pentru o suma mica ar putea primi amenda penala, de la 1.800 lei la 15.000 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce relatie are cu seful, daca ala ii face reclamatie se ajunge si pana la inchisoare

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In mod normal ar trebui sa faca puscarie, furtul e fapta penala.

| wolder a răspuns:

Il da afara
ajunge la politie

| DanielPH a răspuns:

Poate sa returneze banii si probabil este atentionat.
Sau poate sa primeasca amenda sau sa fie dat afara. Depinde de suma.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru DanielPH):

Furt=puscarie.

| blastbb explică (pentru DanielPH):

Suma este de 300 de lei... ii va inapoia banii dar nu stie consecintele in caz ca patronul va anunta politia

| DanielPH a răspuns (pentru blastbb):

Daca anunta politia risca sa primeasc ori o amenda grea, ori inchisoare (Nu stiu cat timp)
Daca nu sunta politia cel mai probabil va fi dat afara sau atentionat.

| Winchester308 a răspuns:

Daca nu se intelege cu proprietarul spune-i sa tina strans sapunul dar nu prea strans sa nu para ca l-a aruncat intentionat daca sare din mana.

| blastbb explică:

Suma este de 300 de lei si are de gand sa inapoieze banii dar nu stie ce se intampla daca patronul anunta politia