| GeorgeOG19 a întrebat:

Am vazut pe net ca se pot retrage pensiile private daca ai minim 5 ani.Este adevarata stirea? S.a aprobat?

4 răspunsuri:
| Igama a răspuns:

Participanţii la fondurile de pensii administrate privat din Pilonul II se vor putea retrage înainte de termen pe bază de cerere, începând de anul viitor, după minimum 5 ani de participare, iar comisionul de retragere înainte de termen este de 2% din valoarea activelor cuvenite, a anunţat, marţi, ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să te muți la pilonul 1

| mihai69 a răspuns:

Nu e adevărat. Poți trece doar contribuțiile de la pilonul 2 la pilonul 1.
Dar sumele depuse deja NU se pot retrage. Și e posibil ca ordonanța să nu fie aprobată de parlament și se vor anula și aceste modificări.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, a fost doar o discutie in acest sens.
OUG nr.114/2018 a prevazut unele modificari privind Pilonul II de pensii private, citez:
"3. La articolul 32, după alineatul (5) se introduce un nou alineat, alineatul (6), cu următorul cuprins:
  "(6) O persoană participantă la un fond de pensii poate opta, pe bază de cerere individuală, dar nu mai devreme de 5 ani de participare la respectivul fond, să se transfere la sistemul public de pensii. Fondurile deţinute până la data transferului rămân în contul personal al participantului până la deschiderea dreptului la pensia privată."