| dughe a întrebat:

Salut am vazut pe portal just de la un creditor ca scrie asa :
calitate parte: reclamant calitate parte: pârât e pe cod civil
ce insemna?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Reclamantul este partea care initiaza procesul civil prin depunerea unei actiuni (cerere de chemare in judecata) prin care cere obligarea celeilalte parti, numita parat, la plata unei sume de bani.

5 răspunsuri:
| dughe explică (pentru Ioandelasal):

Si daca nu pot sa ma prezint eu sunt in calitate de parat?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru dughe):

Iti angajezi un avocat, in procesul civil paratul nu este obligat sa se prezinte, cu exceptia cazului ca este citat personal la interogator si, daca nu se prezinta, se considera ca raspunsurile pot fi in favoarea reclamantului.

| dughe explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! da este vorba de o firma de recuperare Integral colection

| dughe explică:

Poti sa imi spui ce insemna aceasta lege art 358 cod civil Dacă partea, fără motive temeinice, refuză să răspundă la interogatoriu sau nu se înfăţişează, instanţa poate socoti aceste împrejurări ca o mărturisire deplină ori numai ca un început de dovadă în folosul aceluia care a propus interogatoriul. În acest din urmă caz, atât dovada cu martori, cât şi alte probe, inclusiv prezumţiile, pot fi admise pentru completarea probatoriului.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru dughe):

Exact ce ti-am spus in fraza a doua din primul raspuns, daca nu te prezinti la interogatoriu sau refuzi sa raspunzi aceasta va fi in favoarea reclamantului, putand fi socotita, dupa cum decide judecatorul, ca o marturisire deplina din partea ta ca reclamantul are dreptate sau un inceput de dovada.
Inceputul de dovada este necesar atunci cand este vorba de sume mai mari si reclamantul nu are un act cu care sa dovedeasca, asa ca ii va fi admisa proba cu martori ori alte probe.