| kMirke a întrebat:

Salut, aseară m-a oprit poliția cu bicicleta și mi-a dat avertisment
Nu m-am uitat prea bine, polițaiul a zis că îmi dă avertisment si că data viitoare mă arde.
Avertismentul vine fara amendă, nu?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avertismentul este prima sanctiune contraventionala principala si nu se pot aplica 2 sanctiuni principale pentru aceiasi fapta. Daca ai primit avertisment nu mai primesti amenda.
Conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.5.(1) Sancţiunile contravenţionale sunt principale şi complementare.
  (2) Sancţiunile contravenţionale principale sunt:
  a) avertismentul;
  b) amenda contravenţională;
  c) prestarea unei activităţi în folosul comunităţii.
  (3) Sancţiunile contravenţionale complementare sunt:
  a) confiscarea bunurilor destinate, folosite sau rezultate din contravenţii;
  b) suspendarea sau anularea, după caz, a avizului, acordului sau a autorizaţiei de exercitare a unei activităţi;
  c) închiderea unităţii;
  d) blocarea contului bancar;
  e) suspendarea activităţii agentului economic;
  f) retragerea licenţei sau a avizului pentru anumite operaţiuni ori pentru activităţi de comerţ exterior, temporar sau definitiv;
  g) desfiinţarea lucrărilor şi aducerea terenului în starea iniţială.
  (4) Prin legi speciale se pot stabili şi alte sancţiuni principale sau complementare.
  (5) Sancţiunea stabilită trebuie să fie proporţională cu gradul de pericol social al faptei săvârşite.
  (6) Sancţiunile complementare se aplică în funcţie de natura şi de gravitatea faptei.
  (7) Pentru una şi aceeaşi contravenţie se poate aplica numai o sancţiune contravenţională principala şi una sau mai multe sancţiuni complementare."

Bula
| Bula a răspuns:

Avertismentul e urmat de amenda, eventual dosar penal (in functie de gravitatea faptei).
Avertismentul este ca o suspendare de pedeapsa, data viitoare poti lua amenda marita, daca fapta se repeta.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Pentru infractiuni nu se da avertisment, asa ca nu are cum sa fie urmat de dosar penal

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de aia ii zice avertisment... ca nu e amenda

| ExprimareLibera a răspuns:

Da, vine fara

| Rozzovela a răspuns:

Nu-ti fa griji, fii mai atent data viitoare si nu e cu amenda
Toate cele bune happy