| Numereal69ulfilas a întrebat:

Salut!
Aseară mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 30 de zile, in parcarea unui supermarket, stiam ca codul rutier nu se aplica in parcări private, dar aparent exista o strada care trece prin mijlocul parcarii... fără vreun indicator de cedează trecerea, am vreo sansa să recapat permisul, daca fac o contestatie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa depui o plangere contraventionala, la judecatorie, prin care sa soliciti anularea procesului-verbal de contraventie.
Ca vei castiga sau nu depinde daca ca vei putea dovedi sau nu faptul ca nu exista nimic care sa ateste ca este strada.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se vede ca nu stiai deci este vina ta degeaba faci contestatie nu i ti va da permisul mai repede.

| Numereal69ulfilas explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai nu sunt gps, sa cunosc toate strazile orasului, nu era normal sa existe un indicator care să ma avertizeze de strada aia?

| dinaprilie a răspuns (pentru Numereal69ulfilas):

Nu, nu este. Necunoasterea legii/situatiei nu te absolva de vina. Ei stiu ca tu nu sti!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Are dreptate Ioande la sat: Incercarea moarte n-are. Si nici nu te costa nimic. Iar pe timpul cat procesul este pe rol se suspenda sanctiunea, deci trebuie sa primesti carnetul inapoi. Dar trebuie sa depui dovada de la judecatorie ca ai depus actiune.
In contestatie ridici problema inexistentei semnalizarilor corespunzatoare.
Gasesti pe net un model de contestatie.
Unde si in cat timp trebuie sa o depui, trebuie sa scrie pe procesul verbal de contraventie. Poti sa o trimiti si prin posta insotita de procesul verbal.