| Marko556 a întrebat:

Salut,astazi am primit in parbriz o invitatie de la politia locala pentru faptul ca am oprit neregulamentar, amenda fiind de 660-825 lei, oare se poate plati jumatate in 15 zile sa trebuie sa o platesc in intregime? In notificare nu se mentioneaza asta! Dar daca nu ma prezint in sediul lor, ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Invitatia nu este proces-verbal de contraventie, asa ca acum n-ai nimic de platit.
Ai fost invitat la politie in calitate de proprietar al masinii si sa spui cine a oprit masina in data, ora si locul respectiv, deoarece se poate ca si altcineva decat proprietarul sa fi condus atunci. Abia apoi se va intocmi proces-verbal de contraventie si vei fi amendat.
Ai inlesnirea de a plati numai jumatate din minimul amenzii, daca o platesti in maximum 15 zile de la data primirii p.-v.c.
Daca nu te prezinti poti fi amendat pentru neprezentare, asa ca este bine sa te prezinti.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Plătesti jumatate in 15 zile de la primirea amenzii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda o poti plati la jumatate din moment ce intri in posesia procesului verbal.
Daca nu te prezinti vei plati o amenda pentru neprezentare care e mult mai mare.

| KovacsB a răspuns:

Si daca a plouat sau a batut vantul de unde sa stii ce scria pe prostia aia"?

| Marko556 explică (pentru KovacsB):

Bina intrebare, chiar nu m-am gandit la asta!