| RahuPaulRoman29 a întrebat:

Salut, astăzi după ce mi s-a terminat programul și am vrut să plec acasă am fost imformat că mai trebuie să stau o jumătate de oră că mi-am luat pauză de 30 de minute.Lucrez la KFC de 2 luni și în mod normal aveam de la 3:30 până la 10 dar acum am de la 3 la 9 program.Nu am pauză inclusă în program de 6 ore?(doresc să menționez că am 17 ani)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pauza de masa nu se include in timpul de munca, decat daca este prevazut aceasta in CCM sau RI, conform Codului muncii, citez:
"ART.134.
(1) În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
  (2) Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.
  (3) Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă."

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

112 alin. (2) din Codul muncii durata normala a timpului de munca in cazul tinerilor in varsta de pana la 18 ani este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamana. De asemenea, tinerii in varsta de pana la 18 ani nu pot presta munca suplimentara (art. 124 din Codul muncii) si nici munca de noapte.
Dispozițiile legale mai stabilesc următoarele:
adolescenții nu pot presta muncă suplimentară;
au dreptul să beneficieze de o pauză de masă de cel puțin 30 de minute, dacă durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de patru ore și jumătate, iar pauza este considerată timp de muncă;
între două zile de muncă, tinerii între 16 și 18 ani trebuie să beneficieze de o perioadă minimă de repaus de 12 ore consecutive, iar cei între 15 și 16 ani, de minimum 14 ore consecutive;
minorii beneficiază de o perioadă de repaus săptămânal de două zile consecutive;
concediul de odihna se acordă după șase luni de activitate neîntreruptă a minorului, iar perioada legală se suplimentează cu cel puțin trei zile lucrătoare.

| helpforyou a răspuns:

Nu ai pauza inclusa in acel program. Dar verifica in contractul de munca pe care l-ai semnat.

Stiu ca la KFC pauza nu este inclusa in programul de lucru. Stiu asta de la un manager de echipa.