| Doctorfishadi a întrebat:

Bunica mea vrea sa iasa la pensie insa nu are suficienti ani de munca, are numai 10 ani.I-a spus cineva ca se poate sa-i faca o pensie sociala parca zicea.Este posibil?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minimum 15 ani.
Pensia sociala minima se refera la pensionarii care indeplinesc conditia de cotizare dar pensia calculata este mai mica decat suma minima stabilita, aceasta a fost de 350 lei si s-a marit la 400 lei, diferenta fiind suportata de la bugetul de stat.

| Doctorfishadi explică (pentru Ioandelasal):

Deci i se face pensie de 400 lei sau nu? Ce conditii sa indeplineasca? Merci.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Doctorfishadi):

N-ai inteles ce ti-am spus. Pentru a primi pensie trebuie sa indeplineasca 2 conditii: de varsta si de stagiu de cotizare. N-ai spus varsta dar nu indeplineste conditia stagiului minim de cotizare, in prezent acesta este de 15 ani.
Pensia de 400 lei este pentru cei care indeplinesc conditiile de varsta si stagiu de cotizare dar, din calcul, rezulta o pensie mai mica de 400 lei si atunci primesc 400 lei.

3 răspunsuri:
| iepurascufundita a răspuns:

Daca are 10 ani de munca ii se acorda 5% din salariu