| Anonim420420 a întrebat:

Salut. Care este diferenta intre unitate, subunitate si detasament? Detasament si unitate sunt acelasi lucru?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate trei sunt formatiuni (militare sau civile) de o anumita marime, de regula unitatea este mai mare (contine 2 sau mai multe subunitati) decat subunitatea iar detasamentul poate fi unitate (daca nu este incadrat intr-o formatiune mai mare) sau subunitate (daca este incadrat intr-o formatiune mai mare).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unitatea este o formatiune cu drapel de lupta. Ea poate fi de nivel regiment, batalion, companie si (minim) pluton sau echivalente. Subunitatea este o componenta a unitatii si este de nivele mai mici decat unitatea si nu are drapel de lupta. Mai sunt marile unitati (si ele au drapel de lupta) care sunt constituite din armate, corpuri de aramata, divizii sau brigazi. Ti le-am scris de la mare la mic in ordinea descrescatoare a importantei. Detasamentul poate fi de diferite nivele dar este constituit temporar si din diferite unitati sau subunitati. Exemplu: detasametul mobil de cap la o coloana de mars este constituit (functie de marimea coloanei) din subunitati si grupe de soldati de diferite arme. Acestia pot fi cercetasi terestri, chimici si genisti. Marile unitati nu intra in detasamente.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ce am scris "echivalente"? Pentru ca denumirea poate fi diferita la diferite arme. Exemplu: batalionul la artilerie are denumirea de divizion.