| anonim_4396 a întrebat:

Salut, care este legea care prezinta drepturile de autor? E legal sa uploadezi fisiere din alta surse pe site-ul tau?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de Legea nr.8/1996, cu md. si compl. ulterioare.
Daca autorul/cel care are drept de folosire nu interzice expres copierea atunci poti s-o pui pe site-ul tau, bineinteles cu indicarea sursei.

| K0sti a răspuns:

Nu, decat daca ai acordul expres al sursei, sau se specifica in clar ca informatia este libera!

| Andrei952 a răspuns (pentru K0sti):

Pai de exemplu sa zicem ca ai un site cu filme sau muzica. Si uploadezi filmele pe site-ul tau, insa specifici numele directorului, actorii principali, etc. E ilegal? Care este legea?

| K0sti a răspuns (pentru Andrei952):

Site-urile cu filme si muzica sunt ilegale, chiar daca pui decat cod embed! Legale sunt doar cele care cumpara acele filme sau melodii! Citeste legea!

| Andrei952 a răspuns (pentru K0sti):

Si cum e sanctionat cel ce o incalca? I se retrag fisierele? Sau i se sterge site-ul?