| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Cate plangeri sau reclamatii trebuie sa faci cuiva la politie ca sa intre la inchisoare?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista un anumit numar, totul depinde de gravitatea faptei, respectiv daca constituie sau nu infractiune.
Doar daca este infractiune va fi cercetat penal si, dupa caz, trimis in judecata si condamnat. Condamnarea poate fi cu amenda penala sau cu inchisoare iar inchisoarea poate fi cu executare, cu amanarea pedepsei sau cu suspendarea conditionata a executarii.

| Marius66666 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Un pumn, sau o palma, cum se pedepseste? Adica primesc un pumn, fac plangere, dupa iar primesc un pumn si iar fac plangere si tot asa,

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marius66666):

Fapta respectiva constituie infractiunea de lovire sau alte violente si se pedepseste cu amenda sau inchisoare, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Pedeapsa concreta va fi stabilita de instanta de judecata, in urma unui proces.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal pentru un pumn trebuia sa i se faca dosar penal. Ar trebui sa te adresezi parchetului.

| mihai69 a răspuns:

Una și bună.
Dar la închisoare va ajunge doar după ce e judecat, condamnat și sentința rămâne definitivă și irevocabilă. Și, desigur, dacă infracțiunea pentru care e condamnat se pedepsește cu închisoare cu executare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa faci si 10000.
Se face ancheta si se ajunge la tribunal.Depinde de problema si judecatorul va stabili dupa una sau mai multe sedinte de judecata daca inculpatul este vinovat sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Una singura, de viol!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu de numarul plingerilor ci de gravitatea faptei, depinde sa fie arestat.

| Claudiu1905 a răspuns:

Pentru fiecare abatere in parte legea prevede altceva. Daca lege prevede amenda atunci se da amenda pana se ajunge la sechestru pe bunuri. Daca prevede ca pedeapsa se stabileste in judecata atunci poate ajunge la inchisoare dupa prima plangere, depinde de circumstante

| Onlyshadowsinmylife a răspuns:

Depinde cit de grav e ceea ce a facut, poate sa aiba sute de plingeri dar fara folos daca nu sunt in opozitie cu Legea.

| Spionasul007 a răspuns:

Depinde, daca e destul de grav poate decat 1 daca e mai asa mai "moale" 2-3 maxim depinde de caz