| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Salut, ce ar trebui sa fac prima data in cazul in care vreau sa plec in alta tara cu ajutorul unei declarații notariale de la părinți? Care sunt pasii pe care trebuie sa i urmez? Si cum procedez pentru a avea un însoțitor de bord din partea firmei de transport aerian?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambii parinti vor merge la un notar public si vor da o declaratie prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion.
Va trebui sa ai carte de identitate sau pasaport, in functie de tara/tarile unde calatoresti.
La cumpararea biletului de calatorie tu sau parintii veti solicita si serviciul de insotitor. Unele companii aviatice il furnizeaza gratuit, alte cu plata.