| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de controalele ANAF, bonurile fiscale? Chiar o sa ziceti pe toti,,turnati" daca nu va dau bonuri fiscale? Adica sa zicem ca mergeti la un magazin, cofetarie sau cafenea, de ani buni de zile, sunteti multumiti de servicii, ceea ce vi se ofera, si acum daca nu va da bon fiscal, mergeti la ANAF?
Pe mine sincer pe de-o parte ma bucura aceste actiuni, sunt ok si bine venite, dar pe de alta parte, e vorba de... stiti voi,, mentalitatea romaneasca- da-i pace, lasa ca merge si asa". E greu, mai ales daca esti si unul sentimental sau nu vrei sa parasti magazinul x, sau cofetaria/cafeneaua y de care esti multumit de ani buni de zile.

O zi buna!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand vorba aceea: "Unde-i lege, nu-i tocmeala!"
In al doilea rand o sa se disciplineze si comerciantii si nu o sa riste amenzile mari sau infractiuni, pentru cativa lei, asa ca o sa dea bon fiscal, mai ales clentului care il va cere.
In al treilea rand daca clientul nu va cere bon fiscal, atunci nici n-o sa reclame comerciantul, mai ales daca este un client fidel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nimic?

| Constantin_Sergiu_1981 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa cerem bonul mereu, cine il da denuntie si asa incet incet bani vor ajunge la bugetu de stat. cei mai fura ei. dar tot mai ramane ceva si pentru noi muritori