| alexandrurap a întrebat:

Salut,ce poate sa-ti faca politia daca ai amenintat pe cineva cu bataie? funda pentru cel mai bun raspuns

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca cel amenintat face plangere prealabila, in termen de 2 luni, politia poate sa te cerceteze penal pentru infractiunea de amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART.193. Ameninţarea
Fapta de a ameninţa o persoanã cu sãvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte pãgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacã este de naturã sa o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendã, fãrã ca pedeapsa aplicatã sã poatã depãşi sancţiunea prevãzutã de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţãrii.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Raspunderea penala depinde si de varsta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are ce. Nu exista doveziwinking Poate daca esti minor si DOAR DACA ai alte antecedente o sa-ti informeze parintii sau o sa fi mustrat. Stai linistit, nu patesti nimic...asa s-ar duce oricine la politie si s-ar plange pentru orice nimic nefondat.

| ion933 a răspuns:

Depinde pe cine ai amenintat stii melodia aia(nu te bate politia cum te bat eu) n-are ce satii faca daca iil amenintaii ca il omorii era mai grav

| Flavius2106 a răspuns:

Depinde daca exista dovezi si depinde de varsta!