| Alexandrutu19930 a întrebat:

Salut, ce se intâmplă când polițistul aplic doar avertisment în trafic se înregistrează undeva și rămâne mereu sau se șterge după un timp?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si avertismentul este o sanctiune contraventionala care se inscrie in evidentele politiei rutiere, in asanumitul cazier rutier sau cazier auto.
Se radiaza dupa 6 luni, daca n-ai mai savarsit o contraventie la circulatia rutiera in acest interval.

| Alexandrutu19930 explică (pentru Ioandelasal):

Și nu ar trebui să apară pe ghișeul.ro la secțiunea de cazier juridic și rutier? Sau apare doar după achitarea unei amenzi?