| Legendarydk a întrebat:

Salut, ce se intampla daca nu platesc o amenda ce am primit-o azi? Cat timp am sa o platesc? Si daca nu o platesc cu timpul se tot mareste? Mergeam la magazin rapid la cateva strazi distanta si nu aveam adeverinta

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o platesti in 15 zile vei plati doar jumatate din amenda, de ex.din 2.000 lei va trebui sa platesti doar 1.000 lei.
Daca nu o platesti in 30 de zile va fi pusa in executare silita si la amenda se vor adauga si cheltuielile de executare.
Daca nu se poate face executare silita, din cauza ca n-ai salariu, disponibil in banci sau bunuri mobile executabile silit, se va sesiza judecatoria si amenda va fi transformata in munca in folosul comunitatii.

| Legendarydk explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, multumesc!

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si unde se platesc aceste amenzi? Sa zicem ca n ai avea acces. la internet! Si ce ar trebui sa scrii in declaratie cand mergi sa platesti amenda!?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Amenda se poate plati la Trezorerie sau compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In 15 zile calendaristice poti plati doar jumatate din amenda,
Daca nu-l platesti, se va trimite datoria in instanta, unde se va hotari executarea silita sau transformarea in munca in folosul comunitatii (cca. 60 zile).

| baru a răspuns:

Primele doua saptamani, jumatate. Poti amana toata suma un an.

| Legendarydk explică (pentru baru):

Si cum fac sa o aman? Nu o platesc sau trebuie ceva cerere facuta?

| Violleta2022 a răspuns:

Cand incalci legea, esti pasibil si de platit amnenda.
Tu ai incalcat-o, mergand la cateva strazi departare, nu este tocmai langa casa, indiferent ca mergeai repede sau incet, dar fara adeverinta scrisa.
Asta este, inveti sa respecti legea cand o sa primesti amenda. Imprumuti bani si o platetsi in primele 2 saptamani, sau ti se pune poprire pe salariu ori ti se iau bani din cont, imediat cum iti va intra ceva.
Nu-ti fa probleme, ca de te bucuri ca nu ai nimic in cont acum, se poate si mai tarziu, fiindca vei vea vreodata sa iei un credit bancar, un card de credit, un telefon nou sau altele si toate iti vor fii refuzate, din cauza acestei datorii, la care se vor adauga penalizarile si bineinte; es, taxele de judecatorie, pe care tot tu trebuie sa le achiti, suma probabil dublandu-se.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai timp 15 zile sa platesti jumate din ea.
De marit nu se mareste dar vei avea probleme mai tarziu inclusiv se poate ajunge la executare silita.
Mna lenea se plateste. Eu am la parterul blocului magazin si tot imi fac cerere.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te durea mina sa pui un nenorocit de pdf pe telefon? Geeezus. Timp ai mult si bine, problema e ca la un moment dat s-ar putea sa se apuce sa execute silit amenzile astea. In alta ordine de idei, o poti plati frumos si elegant pe ghiseul.ro. https://www. ghiseul.ro/ghiseul/public/amenzi/amenzi-anaf

| Legendarydk explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am cum sa o platesc, ca e de 2000 de lei

| Adry05 a răspuns (pentru Legendarydk):

în primele 15 zile e 1000