| AdrianLvs a întrebat:

Salut.Ce se va intampla daca conduc un Aixam pe strada adica prin sat si nu am 16 ani? Am 12. Ca maine imi soseste masina.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti am zis sa citesti codul rutier, sa fii in cunostinta de cauza, si pe urma sa raspunzi...

30 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu nu vei pati mare lucru, fiind minor sub 14 ani, dar un parinte, care ti-a incredintat masina, poate fi condamnat penal, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Cel mult se va lua impotriva ta o masura speciala de protectie, cum ar fi supravegherea specializata, conform Legii nr.272/2004.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Ioandelasal):

O să vezi în viitor legi în care se va conduce la 10 ani să poată să conducă şi copiii pe străzi ca să fie lumea împăcată. Poate e mai bine aşa rolling on the floor

| AdrianLvs explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca merg incet de tot?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianLvs):

Nu conteaza cum mergi..Nu ai voie pana la 16 ani! Dupa ce faci 16 ani trebuie sa faci niste cursuri si sa fie un sofer cu tine pentru a putea conduce.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AdrianLvs):

Nu are importanta viteza, la varsta ta nu ai voie pe drum public nici macar cu bicicleta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspuns gresit privind conducerea fara permis, incepand cu 19.01. 2013 nu se mai poate conduce legal pe drumurile publice nici un vehicul fara permis de categorie corespunzatoare si cel mai repede se poate obtine permis de la 16 ani, pentru categoriile AM, A1 si B1.

| Anonimuserr a răspuns:

Ştiai că pentru categoria B1 de la 16 ai poţi avea permis şi conduce, adică microcar, aşa spune codul rutier. Microcar adică maşini gen Smart cu 2 uşi. Mă refeream ca minor dar în cazul lui nici nu se pune problema! Poate în viitor o să scoată legi să se conducă de la 10 ani maşinile categoria B.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine e ma pe langa subiect? Crezi ca eu sunt serios ca tine?laughing

Gandeste inainte sa deschizi gura!

Art.20. - (1) Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba vârsta minima de 18 ani împliniti, cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba vârsta minima de 16 ani împliniti.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti extrem de amuzant.

zici

"De la 18 ani ai voie sa conduci un aixam fara permis"

dupa care dai citat din lege care te contrazice

"Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator"

iar in final mai scoti si balaria asta pe gura

"Ai voie doar peste 16 ani insotit de un sofer!"

si mai sustii si ca stii ce vorbesti. Esti amuzant

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru un moped trebuie sa fii insotit de un sofer.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Lo, devii si mai amuzant. Astept cu interes orice referinta la codul rutier care sa sustina aberatiile tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Care aberatii? Mai citeste o data...

Art.20. - (1) Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba vârsta minima de 18 ani împliniti, cu exceptia celor care conduc autovehiculele din subcategoriile A1 si B1, care trebuie sa aiba vârsta minima de 16 ani împliniti.

Subcategoriile A1 si B1 sunt mopedele.

Eu am copiat si articolul in care se referea la vehicule normale.Dar se pare ca Biblia aia a ta nu te duce prea bine.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si in articolul de lege, asta copiat de tine, unde scrie ca poti conduce ceva FARA permis? si unde scrie ca poti conduce FARA permis daca esti INSOTIT de un sofer?

nu scrie nicaieri, iti zic eu, ca sa nu mai pierzi timpul. Ai vrut sa pari ca stii ceva, nu ti a iesit, nu mai incerca sa o dregi ca nu iese. Mai bine invata codul rutier, iesi mai castigat decat sa incerci sa iti demonstrezi aberatiile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

De la 16 ani poti face niste cursuri si poti conduce insotit un aixam... Fara permis de conducere! Uite aici scrie de aberatiile mele! http://onlinereport.ro/......insotitor/

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Onform L.203/2012 se poate conduce si de la 16 ani, cu permis de categoria AM (mopede), A1 (motociclete de pana la 125 cmc) si B1 (cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW).

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Permis se numeste ala care il iei la scoala de soferi!
Aici iti permite legistlatia.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum ziceam, devii din ce in ce mai amuzant, dar am inteles acum, nu stii sa citesti.

Tu macar ai deschis link ul ala care l ai dat sa vezi ce scrie acolo?

"PROPUNERE legislativă: Minorii pot conduce mașina, dar cu însoțitor" Stii care e diferenta intre propunere legislativa si lege?

Ia uite ce scrie mai departe

"Daca proiectul va fi votat"

Si mai departe

"In momentul de fata, tinerii care au implinit 16 ani au voie sa conduca dupa ce obtin bineinteles un permis"

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai si nu s-a aprobat? Aia era in Mai!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Bre, in continuare te contrazici singurel... afirmi ca nu ai nevoie de permis si pe urma dai doar articole care spun clar si la obiect "CU PERMIS de categoria".

Si permisul nu e ala care il iei la scoala, e ala care ti l da politia conform legislatiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu ma refeream ca nu ai nevoie de permis pentru autovehicule nu permis pentru mopede!
Permisul pentru mopede nu este permis in adevaratul sens al cuvantului!
citeste aici.

Tinerii care au implinit 16 ani ar putea conduce masini cu o capacitate cilindrica de pana la 1000 de centimetri cubi, informeaza stirileprotv.ro.

Masura este cuprinsa intr-un proiect de lege care se afla abia la inceputul parcursului legislativ.

Documenutul prevede ca tinerii ar putea sa circule in primul an numai insotiti de un sofer cu experienta, iar viteza maxima admisa in afara localitatii nu va trebui sa depaseasca 70 de kilometri pe ora.

Concret, se propune adoptarea sistemului american: la 16 ani esti testat si primesti permisul de conducere, ai voie sa circuli numai cu un adult care are cel putin cinci ani vechime in trafic, iar masina la volanul careia te urci nu trebuie sa aiba mai mult de 1000 de centimetri cubi.

Legislatia din Romania prevede ca tinerii care au implinit 16 ani au voie sa conduca dupa obtinerea permisului doar mopede, motociclete cu o capacitate cilindirca mica si masini care merg cu cel mult 45km/h.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Bre omule, nu mai dai citate din idei ale unor parlamentari. alea nu au nicio valoare.

in codul rutier scrie clar, niciun vehicul cu motor nu se conduce fara permis. Exista mopede care la poti conduce cu AM, A1 la 16 ani sau masini sub 500cmc care le poti conduce tot la 16 ani cu B1. In ambele cazuri dai examen la politie si obtii permis.

Nu exista nicio lege aprobata si nici nu va fi pentru ca proiectul nu e viabil.

SI PERMISUL PENTRU MOPEDE ESTE PERMIS IN ADEVARATUL SENS. Se da examen la politie, se face scoala de soferi.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti am zis sa citesti codul rutier, sa fii in cunostinta de cauza, si pe urma sa raspunzi...

| AdrianLvs explică:

Aixamul e moped. Uite dovada http://www.mariustuca.ro/politica/proiect-de-lege-minori-la-volan-6974.html A si imi poti da mai multe informatii despre Aixam? Ca eu tot o sa merg cu ea pana la bunici, magazin etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianLvs):

Ma baietica tu ai citit ce scrie acolo?
Ai voie doar peste 16 ani insotit de un sofer!
Sunt aixamuri cu 500 cm cubi care prind 130 km/h deci chiar tu vrei sa omori pe cineva... Daca te peinde pe tine la 12 ani la volan iti baga parintii la puscarie.

| suntserios a răspuns (pentru AdrianLvs):

Si ce daca e moped, si pentru ala ai permis. parintii tai vor avea un mare dosar penal daca te prinde politia cu asa ceva,... asa daca nu omori pe careva inainte sa te opresca politia

| AdrianLvs explică (pentru suntserios):

Si cat prinde maxim un Aixam 400? Eu o sa dau pe el 1500 de lei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianLvs):

Are 5 cp prinde in jur de 45 km/h banuiesc oricum e suficent ca sa omori pe cineva.

| suntserios a răspuns (pentru AdrianLvs):

E irelevant cat prinde, oricum fara permis nu il poti conduce

| andruta13 a răspuns:

Ti am zis sa citesti codul rutier,

| AdrianLvs explică (pentru andruta13):

Stii ca eu am mers cu Aixamul prin sat fara probleme, si am uitat sa mentionez ca nu avem politie in sat

| andruta13 a răspuns (pentru AdrianLvs):

Atunci e bine! Sper in continuare la condus!