| Hehehahah a întrebat:

Salut. Ce sunt interceptările? Cum funcționează? Am văzut un documentar prin care niste infractori au fost prinși prin interceptări, s-a auzit ce au vorbit. Cum? Ce sunt? Difuzoare de telefoane sau?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceia sunt luati in vizor de Politie si urmariti pas cu pas, stiindu-se deja ca fac parte din grupari de spargatori, oar convorbirile telefonice le sunt ascultate (interceptate), ca sa se afle detaliile spargerilor si cine sunt membrii si sefii acelei grupari de hoti (infractori).

iar pentru a cunoaste sensul cuvantului "a intercepta" avem DEX-ul limbii romane, care iti explica ce inseamna:
https://dexonline.ro/definitie/intercepta/definitii

| doctorandus a răspuns:

Interceptarea se face prin operatorii de telefonie mobila.

De asemenea, Politia poate hackui telefoanele mobile ale suspectilor, pentru a asculta ce discuta ei cand nu vorbesc la telefon. Le poate citi SMS-urile, Whatsapp-ul, etc.

Alta modalitate este sa ia datele astea direct de la Google.

| gabicoo a răspuns:

Îți ascultă convorbirile in colaborare cu operatorul de telefonie. Nu are legătură telefonul tău - aparatul fizic - cu interceptarea. Serviciile sunt conectate direct la operator și te ascultă "direct din centrală" cum se zice.

| Hehehahah explică (pentru gabicoo):

Adică?

| ReddY25 a răspuns (pentru Hehehahah):

Un fel de filmat ascuns(cameră ascunsă cum vezi la știri)

| florin926481f a răspuns (pentru Hehehahah):

Adică și tu poți fi ascultat ce vorbești la telefon oricând.

| Cipi1212 a răspuns:

Îți pun microfon in casă

| MihaitzaItza a răspuns:

Au acces la operatorii de telefonie si iti pot asculta oricand convorbirile daca exista un mandat in sensul asta