| JackWolfskin a întrebat:

Salut, crucea luftwaffe se considera simbol nazist interzis in Romania? http://www.google.ro/......tp?/search vreau sa zic ca asta este un corp al armatei (aviatia)nu are nicio legatura cu holocaustul... cineva care cunoaste help va rog

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

" Crucea de Fier, în original Das Eiserne Kreuz (EK), este o decorație militară a Regatului Prusiei și apoi a Germaniei, din timpul regelui prusac Frederik Wilhelm III, care a instituit-o la 10 mai 1813. Aceasta decorație există și în prezent fiind distincție germană oficială care se acordă militarilor pe timp de război. "
" Crucea de Fier este popularǎ mai ales printre bikeri, skinheads și alții, aceștia cu ajutorul icoanei militǎriei germane promoveazǎ o imagine-tip durǎ, un simbol de rebeliune sau de non-conformitate. În anii '60, Crucea de Fier a fost adoptatǎ de cǎtre surferii americani, care au început sa poarte medalii jefuite de cǎtre părinții lor. Cal Look, Volksrod și alți entuziaști de la Volkswagen folosesc de multe ori Crucea de Fier, ca un simbol care reflectă țara de origine a mașinii. Ed Roth a creat accesorii pentru surferi, și bikeri derivate din trofeele Germaniei din cele douǎ războaie mondiale, care au inclus Crucea Surfer și Stahlhelm. Deasemenea în Statele Unite există o trupǎ numitǎ Iron Cross. Wrestlerul american Triple H, a făcut o variație a Crucii de Fier drept logo-ul său în prima parte a anilor 2000, simbolul apare de 6 ori pe ținuta sa de luptǎ (în fațǎ și spatele trunchiului, pe ambele cotiere și pe părțile laterale ale cizmelor). "
De asemeni si noi am avut militari decorati cu Crucea de Fier.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este considerata simbol nazist, doar svastica este.