| aimullah123 a întrebat:

Salut!
Cu siguranta ati auzit de noile modificari la codul penal.
Imi explica si mie cineva care e faza cu pragul acela de abuz in serviciu si cealalta modificare legata de interceptarile SRI? Explicatie pe intelesul tuturor va rog.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata au fost doar discutii, propuneri si acum vot in Camera Deputatilor, ce este camera decizionala, asupra acestor legi.
Sa asteptam sa aflam daca Presedintele le promulga ori nu.
Poate sa le retrimita in Parlament ori sa sesizeze CCR, solicitand constatarea ca nu sunt constitutionale.
Abia dupa ce vor fi publicate in M.Of. le putem discuta si explica.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Logica este urmatoarea: este caz penal sau nu de la o anumita suma in sus. Unii zic faptul ca sub acea suma nu s-ar pedepsi. Cam asa este si in alte tari dezvoltate. Te prinde, iti ia banii si penalitatile si gata. Ce depaseste (sa zicem. Nu stiu precis.) 200 mii de dolari este infractiune si abia atunci intri in puscarie. Asta a vrut si Dragnea sa faca si au sarit dobitocii ca se baga in justitie, ca acopera hotii si au iesit in strada. Acum ca face PNL-ul nu mai este hotie, nu iese nimeni in strada si nu se da nimeni cu fundul de pamant.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Abuzul in seviciu a trebuit definit mai bine. Un abuz in serviciu aduce un prejudiciu la banul public si acest lucru trebuie pedepsit. Se punea problema ca pragul de la care sa fie pedesit penal sa fie 50.000 euro. De aici a pornit scandalul. Brusc, ieri nu se stie de ce si din cauza cui, partidele care au sustinut initial acest prag sa renunte fara vrei explicatie la el si orice prejudiciu sa fie pedepsit penal.

Modificarea legata de sri, inseamna ca vor permite iar sa fie folosite interceptarile secrete ca probe in dosarele de coruptie... Iarasi dupa multi ani in care PSD a creionat aceste interceptari ca fiind ceva nedemocratic si care trebuie sa dispara... brusc le au luat in brate.