| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Cum pot face rost de "act de familie monoparentala" pentru bursa sociala? Parintii mei n-au fost căsătoriți niciodată,practic mama ma are în grija ca tutore legal, sunt recunoscut de tata în certif de naștere. Tata nu e mort, nu ma are el în grija pur și simplu.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai hotararea judecatoreasca, de stabilire a domiciliului la mama, poti dovedi situatia cu o declaratie pe proprie raspundere a mamei, data in fata unui notar public si autentificata de acesta.
Inainte de aceasta intreaba la scoala daca accepta declaratia.

| Hyperion7 a răspuns:

Ai nevoie de certificatul de deces al părintelui decedat, pe lângă celelalte acte.

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

Nu e mort nimeni, n-au fost căsătoriți niciodată.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cum poți intra în posesia acestei burse sociale?
Pentru bursa de ajutor social pentru elevii crescuți de un singur părinte trebuie să te adresezi școlii frecventate de copil, pentru a afla exact ce tip de cerere trebuie să depui și care sunt criteriile după care aceștia acordă bursa."

Deci, discuta cu diriginta ta pentru a vedea exact ce cerere ai de completat în acest sens.
Legat de act pentru familie monoparentală, nu am auzit de așa ceva până acum.

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

Cerere am pentru bursa, și toate ce trebuie în rest dar nu înțeleg cum pot dovedi ca sunt întreținut de un singur părinte. Nu înțeleg ce relevanta are odată ce sunt și eu și mama pe aceeași adresa.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu că la bursa socială, trebuie sa ai adeverință de la Anaf cu că nu înregistrezi venituri sau parca și de la primărie, nu mai știu exact
Cert e că acele documente arata că e vorba doar de un părinte.
Repet, încearcă să discuți cu doriginta pentru a te lamuri.