| marianpurdea a întrebat:

Salut, cum pot inscrie un scuter la primarie daca n-am acte la el? E vreo posibilitate sa fac rost de acte la el?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai macar contract de vanzare-cumparare, de donatie sau certificat de mostenitor atunci il poti inregistra la Primarie, in baza declaratiei pe proprie raspundere, data in fata unui notar public si autentificata de acesta, in care declari ca ai cumparat legal mopedul si vanzatorul/donatorul/decedataul nu ti-a putut da actele, motivand de ce (furtul sau pierderea actelor).
Daca n-ai nici un act, asa cum am aratat, nu il poti inregistra, se poate pune problema ca l-ai furat ori gasit si nu l-ai restituit, ambele fapte fiind infractiuni.

| Korkodeln a răspuns:

Intai trebuie sa vezi daca nu a fost deja inscris in tara. De unde l-ai obtinut, vanzatorul ce zice, el la randul lui cum l-a obtinut, de la cine?

Daca e "adus" de afara si vanzatorul zice ca "l-am luat dom'le de la unu, nu-l cunosc, l-am vazut la obor, era ieftin, dar nu am timp sa sa stau dupa hartii, asa ca-l vand si eu...", de fapt e tainuitor-plasator, care "scapa" de furaciunile aduse din Germania sau alte tari.

Vezi ca acum politia nu mai e asa izolata si fara tehnica, de obicei daca intri in "hora" inscrierii, vor verifica seria de sasiu in UE si daca e dat furat ti-l confisca si ramaii si fara scuter si fara bani. Mai mult, o sa dai si declaratii pe la politie daca e intr-adevar furat.

In privinta inscrierii, citeste aici:
https://www.politisti.ro/......te-furate/

Iti vor da numere provizorii cat timp verifica, daca vanzatorul a fost doar tolomac si a pierdut actele (slabe sanse), te-ai scos, daca e furat ai pus.o.