| sopranaCadaverica a întrebat:

Curand, ma voi muta intr-un apartament in Bucuresti pe o perioada definitiva, apartament care a fost locuit cu ani in urma de tatal meu. Eu de fel sunt nascuta in orasul X. Am vorbit cu indivizii de la Asociatia blocului respectiv din Bucuresti unde voi sta si mi s-a spus ca trebuie sa merg cu buletinul pentru a declara ca sunt proprietara si singura care va locui acolo. (chestiuni legate de avizier si intretinere, bineinteles)
Intrebarea mea este daca buletinul este cu adevarat necesar pentru aceasta procedura sau acei domni corupti doresc din nou sa aiba parte de actul/copia actului meu de identitate pentru a-l manipula cum le este pe plac (da, mi s-a mai intamplat asta intr-o chestiune asemanatoare cu dumnealor, desi ei ma cunosc drept fiica individului care a locuit in acel bloc de peste 20 de ani, si nu ar trebui sa se puna problema de inselaciuni)
Va rog, un raspuns!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil vreo 30-40 institutii din tara asta au copie dupa buletinul tau. Nu vad ce ar face niste omuleti de la intretinere cu ea.

| sopranaCadaverica explică (pentru suntserios):

Nu cunosti povestea, e mai lunga si nu vreau sa intru in detalii. Citeste te rog inca o data intrebarea mea, cu atentie.

| johnnny123 a răspuns:

Cum ar putea sa manipuleze acei "domni corupti" o copie a actului tau de identitate? In ce scop?

Ce ar putea face ei si nu ar putea face celelalte un milion de organizatii/companii/oameni care au deja o copie a actului tau de identitate?

La orice hotel te cazezi iti face o copie a actului de identitate. La orice interactiune cu orice companie prestatoare de servicii, cu aparatul administrativ, cu sistemul de sanatate, etc, peste tot lasi o copie a actului de identitate. Chiar si cand inchiriezi o barca in parc lasi actul de identitate.

Nu este ca si cum le lasi cardul de credit si pin-ul

| sopranaCadaverica explică (pentru johnnny123):

Este o poveste mai lunga si nu doresc sa intru in detalii. citeste inca o data intrebarea mea.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nici o ciudatenie. Trebuie sa stie ca tu locuiesti acolo si nu altcineva. Astea nu se fac cu declaratie "pe proprie raspundere". Asta pentru inscrierea in Cartea de imobil. Chestiunile legate de avizier, sunt nerelevante. Pentru a dovedi ca esti proprietara, va trebui sa prezinti si un act doveditor (extras CF, certificat de mostenitor, etc)

| sopranaCadaverica explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Ideea e ca tatal meu e decedat de cativa ani si acolo statuse doar el. Eu sunt mostenitoare legala, desi mama si tata au trait ca o familie normala, fara a fi casatoriti.
Doamna de la Asociatie mi-a zis ca trebuie sa merg sa dau cerere pe proprie raspundere. E nevoie de buletin pentru asta?! Il stie pe tata si pe mama de asemenea, ea a inchiriat acel apartament cu putin timp dupa ce a murit.
Trebuie doar sa modifice numele de la avizier - din Cutare A. din Cutare B. Asociatia stie toata povestea, suntem familiari. Ce parere ai? E nevoie de buletin?

| suntserios a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

"HOTARARE Nr. 1588 din 19 decembrie 2007
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari"

CAPITOLUL II
Infiinţarea, organizarea, funcţionarea şi administrarea asociaţiei de proprietari
Art. 4. -Asociaţia de proprietari se înfiinţează prin acordul scris a cel puţin jumătate plus unu din numărul proprietarilor apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă din cadrul aceluiaşi condominiu cu cel puţin 3 proprietari. Acordul se consemnează într-un tabel nominal, anexă la acordul de asociere, potrivit art. 5 alin. (1) din Legea nr. 230/2007. Tabelul nominal, anexă la acordul de asociere, va conţine, în mod obligatoriu, următoarele: numele şi prenumele proprietarului, adresa, codul numeric personal, seria şi numărul actului de identitate, indicarea titlului de proprietate, data exprimării voinţei de asociere şi semnătura.

| sopranaCadaverica explică (pentru suntserios):

Multumesc mult! E tot ce aveam nevoie!

| sopranaCadaverica explică (pentru suntserios):

Oops, acum vad. Acest tabel se refera la cei care doresc sa faca parte din asociatie, nu la locatari.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu e vorba de "prietenii" de la Asociatia de locatari. Lor le trebuie la dosar. Daca vine un control, acei oficiali nu mai sunt "familiari" cu tine. Totul trebuie sa fie legl. Da, e nevoie de actul de identitate.