| 21434325124523 a întrebat:

Salut
daca am terminat un profil de stinte ale naturi si dupa ma duc la facultate la politehnica si dupa ma fac parlamentar cu diploma de stinte ale naturi si de politehnica ma poate da afara de la parlament sau trebuie sa fac liceu si facultate de stinte politice ca sa nu ma dea afara eu asa ma gandesc astept si parerile voastre
mersi

2 răspunsuri:
| PanaceuUniversal a răspuns:

Ionut, poti sa ajungi parlamentar daca ai 4 clase! Atat timp cat candidezi in colegiu si primesti voturile populatiei poti sa fii prost bata si sa nu stii nici macar cat face 2+2>

Ingredientul magic pentru o cariera in politica este ``Actoria``. Arta de a spune minciuni pe placul populatiei!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te faci tu parlamentar ci esti ales intr-un colegiu electoral si alegatorii decid daca mai esti sau nu reales, nu are nici o legatura cu studiile. Sigur ca studiile universitare sunt un foarte mic avantaj in campania electorala dar altele sunt mai importante. Si mandatul de parlamentar inceteaza doar in cateva situatii, conform Constitutiei, citez:
"ART.70 - Mandatul deputatilor si al senatorilor
(1) Deputatii si senatorii intra in exercitiul mandatului la data intrunirii legale a Camerei din care fac parte, sub conditia validarii alegerii si a depunerii juramantului. Juramantul se stabileste prin lege organica.
(2) Calitatea de deputat sau de senator inceteaza la data intrunirii legale a Camerelor nou alese sau in caz de demisie, de pierdere a drepturilor electorale, de incompatibilitate ori de deces."