| cretzu94 a întrebat:

daca am un pistol LEGAL, pentru care nu imi trebuie permis de port-arma deoarece este de airsoft, insa este destul de puternic. Si un individ se ia de mine pe strada, trag un foc de avertizment (se aude tare ca e cu aer comprimat) si nu pleaca. Trag in el, si se duce la politie. ce patesc? tin sa mentionez ca pistolul este destinat jocului de airsoft.insa "intamplator" in acel moment il am asupra mea si ma folosesc de el.

Acesta este pistolul despre care vb: http://www.youtube.com/watch?v=a_uya8yyHjQ
in clip se trage de la 7-8 m.deci in acel caz eu as fi la 2-3 metri. RASPUNDETI DOAR DACA VA PRICEPETI SI SUNTETI SIGURI DE CEEA CE SPUNETI!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit anexei la Legea nr.295/2004 privind armele, lit.E, armele cu aer comprimat sunt supuse autorizarii. Daca detii o asemenea arma fara autorizatie ai comis infractiunea prevazuta si pedepsita de art.136^1 din aceasta lege, pedeapsa fiind inchisoarea de la 3 luni la 1 an. Daca ai facut uz de aceasta arma fara drept ai comis infractiunea prevazuta si pedepsita de art.136^2 din lege, pedeapsa fiind inchisoarea de la 6 luni la 3 ani. Aici: http://www.igpr.ro/compartimentul_arme.htm poti vedea conditiile pentru autorizare detinere arme neletale. Numai bine!

1 răspuns:
| TaviSMURD a răspuns:

Armele de airsoft nu necesita autorizatie intrand sub icidenta legi 295 unde se specifica la reglementari ca "replicile sportive folosite in jocurile de airsoft nu necesita autorizatieanizate. Replicile de airfost sunt destinate jocurilor organizate de airsoft. Orice utilizare in afara acestora (autoaparare intimidare atac... etc. ) este total interzisa si se pedepseste conform legi. Baftawinking