| RazvanPopa a întrebat:

Daca cineva depaseste 90 de zile de concediu medical este bagat in comisie. Ce reprezinta aceasta comisie? Funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| trăncănici a răspuns:

Te va consulta un grup de doctori la solicitarea societăţii căreia i-ai provocat neplăceri prin concediile medicale prelungite.Probabil ai fost văzut prin locuri de distracţie în perioada concediului medical.Ai fost pîrît, iar firma a reacţionat.Vei răspunde întrebărilor puse de specialişti.În urma consultaţiei, se va decide dacă ai prejudiciat firma sau nu. Dacă comisia va decide că ai prejudiciat firma, ţi se va intenta proces.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O comisie medicala care stabileste daca persoana este apta de munca sau nu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de comisie ci de medicul expert al asigurarilor sociale. In acest sens este OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.13.(1) Durata de acordare a indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotită din prima zi de îmbolnăvire.
(2) Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de către medicul specialist până la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurărilor sociale."

| oo3 a răspuns:

Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de către medicul specialist până la 183 de zile, si cu aprobarea medicului expert al asigurărilor de sanatate.