| florin926481f a întrebat:

Salut, daca eu fac 18 ani pe 10 septembrie si incepem scoala pe 13 septembrie, alocatia de obicei vine pe 15 septembrie imi vine pe luna septembrie?
La scoala ne-a zis sa aduca actele cei care fac 18 ani in iulie-august.

3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Salut, da, din ce stiu eu o sa mai primesti si in luna respectiva.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primesti alocatia si pe luna septembrie dar tot in aceasta luna este bine sa depui la scoala o cerere pentru a primi alocatia in continuare, pana la sfarsitul liceului/scolii profesionale.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Uite ce prevad normele de aplicare a Legii nr. 61/1993 actualizata.

"Art. 4. - (1) Tinerii beneficiază de alocația de stat pentru copii după cum urmează:
a) din oficiu, în continuarea drepturilor acordate până la împlinirea vârstei de 18 ani, dacă sunt îndeplinite condițiile de acordare;
b) pe bază de cerere, completată de aceștia, în cazul în care situația înregistrată înainte de împlinirea vârstei de 18 ani se modifică, însoțită de acte doveditoare.
Art. 8. - (1) Pentru tinerii prevăzuți la art. 1 alin. (3) din Legea nr. 61/1993, inspectoratul școlar județean, respectiv al municipiului București, denumit în continuare inspectorat școlar, transmite direcțiilor teritoriale, în scris și în format electronic, până la data de 1 octombrie a fiecărui an situația centralizatoare privind elevii înscriși în anul școlar, care va cuprinde numele și prenumele tânărului, codul numeric personal, adresa completă de domiciliu sau de reședință a acestuia, precum și unitatea de învățământ la care este înscris. Situația va cuprinde și elevii înscriși în unitățile de învățământ private acreditate ori autorizate în condițiile legii.
Art. 12. - (3) Plata alocației de stat pentru copii se efectuează de către direcția teritorială în a cărei rază își are domiciliul sau reședința reprezentantul legal al copilului, respectiv tânărul înscris în actul de identitate.

Concluzii:
1. Alocatia pentru anul de invatamant se plateste pana in lina septembrie inclusiv.
2. Nu trebuie nici o cerere facuta la implinirea varstei de 18 ani, decat in cazuri speciale.
Dar in Romania vii se acopera cu harti.