| Romeo666 a întrebat:

Salut.Daca ma angajez la un partener Glovo si platesc saptamanal 130 de lei darile la stat si primesc banii cash voi cotiza la pensie? Dar daca partenerul plateste darile si eu primesc salariu cash dar am cont pe 24Pensie BCR Pilonul 2 deoarece am mai fost angajat la Carrefour Market si de aceea am cont la 24Pensie BCR si primeam salariu pe card la BCR, voi cotiza din darile de la Glovo in contul 24Pensie BCR si cum mai exact? Am fost angajat la Mega Image si primeam salariu pe card la ING dar am vazut ca am primit pensie in contul 24Pensie BCR desi eram doar la ING cu salariu.Cum vine asta? Dar daca ma voi angaja la Profi full-time si am salariu la Banca Transilvania sa zicem voi primi banii in contul 24Pensie BCR? Dar daca sunt angajat la Profi full-time si ma duc si la Glovo part-time voi primi in contul 24Pensie BCR pensie si de la Profi si Glovo? Si cum vine asta?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti angajat cu contract individual de munca angajatorul este obligat sa retinta contributiile la CAS, la sanatate si impozitul pe salariu din salariul brut si tu primesti doar salariul net.
Apoi angajatorul vireaza banii retinuti in conturile Bugetului de Stat si Bugetului Asigurarilor Sociale de Stat, tu n-ai nici o treaba cu acestea.