| avopel69 a întrebat:

Salut, daca-mi cumpar o trotineta electrica care prinde mai mult de 25 km/h dar eu circul cu ea doar cu 25, pot fi totusi amendat? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu depasesti viteza permisa nu vei fi amendat.

3 răspunsuri:
| avopel69 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc pentru raspuns! Imi puteti da si un paragraf din lege in sensul asta? Ca sa il pot oferi vreunui "politist binevoitor" in cazul in care nu e la curent cu trotinetele electrice, va multumesc!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru avopel69):

Nu exista o prevedere expresa in acest sens, se deduce din prevederea privind viteza maxima de 25 km/h a trotinetei electrice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă există un certificat de omologare al trotinetei din care reiese că merge cu mai mult de 25km îți este interzis să circuli cu ea fără permis.