| franciscintaiul a întrebat:

Salut. Daca o femeie are datorii neplătite în bănci și moare, atunci datoriile îi revin copilului ei? Asta în caz că are copii.

7 răspunsuri:
| 1234568807 a răspuns:

De obicei da, datori raman mostenitorii ei

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Datoriile unei persoane decedate raman mostenitorilor (sot supravietuitor si copii, dupa caz).
Sigur ca mostenitorii pot accepta mostenirea sub beneficiu de inventar, respectiv sa accepte doar partea ce ramane dupa plata datoriilor.

| Lioana a răspuns:

Datoriile unei persoane decedate raman copiilor doar daca copiii accepta mostenirea dupa ea.
Acceptandu-i bunurile lasate trebuie sa accepte si datoriile ei.
Dar asa cum spune si Ioandelasal mostenirea poate fi acceptata sub beneficiu de inventar, adica daca datoriile sunt mai mari decat bunurile mostenite, ei nu datoreaza nimic dar nici nu primesc nimic. Din bunuri vor primi doar daca acestea valoreaza mai mult decat datoriile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu are asigurare de viață la banca și dacă copii accepta moștenirea atunci da

| DorinaK a răspuns:

Doar daca accepta mostenirea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce femeia a facut datorii la banci cine a pus o? Nu a stiut ca trebuiesc platite? Acum ce face se sinucide ca alta cale nu are daca numai poate plătii, banca o va executa silit pana moare ea o arunca in strada.

| doctorandus a răspuns:

Copilul poate refuza mostenirea, atunci nu mai trebuie sa-i plateasca datoriile. Atentie! Daca iei un televizor sau un laptop din casa ei se cheama ca ai acceptat tacit mostenirea.